Kronika

 

8 marca 2007 r., Wieczór poetycki Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Gdańsku: poezja Konstancji Benisławskiej (1747-1806)

W czwartek 8 marca, w siedzibie Związku, odbył się wieczór poetycki poświęcony Konstancji Benisławskiej - poetce żyjącej w Inflantach Polskich na przełomie XVIII i XIX w. Spotkanie odbyło się niejako w „oktawie” obchodów 200. rocznicy śmierci poetki które miały miejsce w listopadzie ub. roku u OO. Dominikanów w kościele Św. Mikołaja w Gdańsku.

Konstancja z Ryków Benisławska, urodzona w 1747 r., żona Piotra Benisławskiego herbu Pobóg - stolnika inflanckiego, pochodziła ze spolonizowanej szlachty inflanckiej. Wykształcona, energiczna i stanowcza, zarządzała majątkami męża, co nie przeszkodziło jej urodzić 22 dzieci, z których tylko ośmioro dożyło lat dojrzałych. W wieku 24 lat opublikowała modlitewnik pt. „Nabożeństwa ku największej chwale Boga”, a w 5 lat później „Pieśni sobie śpiewane”, z którego to zbiorku zaczerpnięto wiersze prezentowane na wieczorze przez Pana Zdzisława Kordeckiego, aktora, absolwenta PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

W spotkaniu udział wzięła Pani Anna Rzyska - potomkini poetki w VI pokoleniu, z mężem Andrzejem i dziećmi: Dobrochną i Stanisławem. Pani Anna podzieliła się z zebranymi wrażeniami z dwóch sentymentalnych podróży na Litwę i Łotwę (ostatnia w 2006 r.) śladami rodziny Benisławskich. Ciekawa i momentami bardzo osobista relacja p. "Hani" była wzbogacona multimedialną prezentacją zdjęć z podróży. 

Spotkanie zakończyło się wręczeniem przez Prezesa Oddziału Gdańskiego ZSzP, Pana Andrzeja Kopcia herbu Kroje legitymacji nowoprzyjętym członkom Oddziału: W.Panu Markowi Borejce herbu Borejko, Wiel. ks. S. Kalinowskiemu herbu Ślepowron i W. Panu Janowi Dobkowskiemu herbu Łada.

Wśród gości oprócz delegacji Zarządu Głównego Związku na czele z Prezesem, warto wspomnieć Panią Posłankę na Sejm RP Gertrudę Szumską wraz z mężem, którzy nieoczekiwanie odwiedzili nasze zebranie. 

Bardzo miłym akcentem kończącym wieczór było wręczenie przez fundatora, p. Andrzeja Rzyskiego bukiecików kwiatów wszystkim Paniom, jako że spotkanie przypadło na dzień Święta Kobiet.

Andrzej Teleżyński herbu Gozdawa
Oddział ZSzP w Gdańsku
Fot. Andrzej Kopeć

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com