Kronika

 

czerwiec - lipiec 2007 r., Czerwcowe i lipcowe spotkania oddziału Związku w Gdańsku - relacja z wycieczki na Maltę i prace nad wytyczeniem tematycznych tras turystycznych śladami kultury szlacheckiej

W połowie czerwca Oddział Gdański spotkał się w siedzibie Związku, aby obejrzeć zdjęcia z wycieczki państwa Kopciów h. Kroje na Maltę. Nasi oddziałowi podróżnicy odwiedzili nie tylko Maltę, ale i Włochy, a ściślej Rzym, gdzie modlili się m. in. przy grobie Jana Pawła II. Malta była im już znana dużo wcześniej, więc tym razem była to wyprawa z serii sentymentalnych. Dla oglądających jednak był to pokaz egzotycznych widoków i architektury. Zobaczyliśmy wiele ciekawych szczegółów dotyczących Zakonu Maltańskiego i dowiedzieliśmy się interesujących historii. 

Po obejrzeniu fotografii omówiliśmy system pracy nad projektem wytyczenia tras wycieczek po Pomorzu, który został zaproponowany przez Zarząd Główny i członków Związku z tworzącego się oddziału gdańskiego w 2004 r. Wówczas wyznaczono osoby koordynujące wykonanie projektu. Obecnie prace znajdują się na etapie finalnym. Projekt zostanie zrealizowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2007 co dodatkowo podnosi atrakcyjność I rangę inicjatywy.

Barbara Thun, koordynator zadań w terenie, przydzieliła chętnym zakres terytorialny i omówiła główne kierunki poszukiwawcze. Grupy robocze postanowiły spotkać się w lipcu i pochwalić się zebranym materiałem.

I tak 28 lipca zainteresowani pokazali efekty swego działania. Pan Krzysztof Leśniewski h. Gryf zdobył w terenie świetne publikacje i własne opisy ułatwiające szczegółowe opracowanie tras. Pan Andrzej Teleżyński przygotował literaturę umożliwiającą podbudowę teoretyczną miejsc objętych wycieczką. Pan Stanisław Jamiołkowski zaprosił do odwiedzenia jego okolicy pod Gdańskiem zapowiadając parę atrakcji. Barbara Thun, koordynator projektu, przygotuje ostateczną wersję tras pod kątem tematycznym tegorocznych Dni Dziedzictwa koncentrujących się na idei Drogi: Wędrowca, Tułacza i Pielgrzyma.

Barbara Thun h. Thun
Sekretarz
Oddziału ZSzP w Gdańsku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com