Kronika

 

III Sejmik Szlachty Pomorza i Kujaw – Dwór w Sielcu k/ Żnina

2 czerwca 2012 r.

W dniu 2 czerwca 2012 r. Oddział Związku Szlachty Polskiej w Bydgoszczy zorganizował III Sejmik Szlachty Pomorza i Kujaw. Odbył się on na Pałukach, w Dworze Marzeń w Sielcu k/ Żnina, którego właścicielami są JMP Andrzej i Katarzyna Rodziewiczowie. W Sejmiku uczestniczyła delegacja Oddziału Pomorsko-Kujawskiego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. Głównym celem przyświecającym organizatorom Sejmiku było przedstawienie wkładu szlachty i ziemiaństwa w kulturę, naukę, walkę o niepodległość Ojczyzny, pracę u podstaw i rozwój gospodarki Rzeczpospolitej, a także ukazanie wzorców osobowych, niezbędnych do budowania tożsamości młodego pokolenia Polaków poprzez kształtowanie postawy honoru i godności obywatelskiej, oficerskiej i żołnierskiej. Temu celowi służyło uczczenie pamięci: 175-lecia urodzin płk. Kazimierza Mielęckiego, adm. Józefa Unruga, Jana i Jędrzeja Śniadeckich, rodów Skórzewskich i Rodziewiczów. III Sejmik zaakcentował także, krótką dyskusją i wspomnieniem, jubileusz 60-lecia panowania Królowej Elżbiety II.


Spotkanie rozpoczęło się przed Kościołem św. Mikołaja w Łabiszynie, (gmina Łabiszyn, powiat żniński, województwo kujawsko-pomorskie). Uczestnicy Sejmiku zwiedzili najpierw kościół poreformacki z epitafiami i grobami Rodu Skórzewskich oraz cmentarz z grobowcem pułkownika Kazimierza Mielęckiego, przywódcy powstania r. 1863 na Kujawach, grobami Radziwiłłów, grobami powstańców wielkopolskich z lat 1848 i 1918/1919. Zainteresowanie wzbudził dorodny dąb, który posadził król Władysław Jagiełło. Następnie udano się do Lubostronia, którego właścicielami był zasłużony Ród Skórzewskich, zwiedzono pałac klasycystyczny z 1800 roku, piękny park i restaurację w wozowni, w której zatrzymano się na odpoczynek przy kawie. Kolejnym etapem był Żnin, jedno z najstarszych miast Wielkopolski, zwiedzano kościół św. Floriana, sufraganię i pamiątki po znanych wybitnych Polakach, Janie i Jędrzeju Śniadeckich, pochodzących z Pałuk. W Sielcu przed Dworem oczekiwała na uczestników III Sejmiku Pani Katarzyna Rodziewicz, która serdecznie wszystkich powitała.

W salonie Dworu Andrzej Bogucki, wspólnie z obecnymi tam czterema członkami Zarządu Oddziału, otworzył obrady III Sejmiku Szlachty Pomorza i Kujaw, przedstawił jego program oraz cele. Zgłoszone w trakcie obrad wnioski zostały zebrane, ogłoszone w formie uchwały i przekazane do dalszych prac w Oddziale Bydgoskim ZSzP.


Po zamknięciu obrad Sejmiku jego uczestniczy wyruszyli na spacer po pięknym i rozległym parku dworskim. Spacer umiliła właścicielka dworu Katarzyna Rodziewicz, która pięknie opowiadała o historii, przyrodzie i kulturze polskich Kresów, która we Dworze w Sielcu przenika się z kulturą Wielkopolski. Odwiedzono cmentarzyk z grobami Unrugów.

Na zakończenie w celu udokumentowania swej obecności uczestnicy III Sejmiku dokonali pamiątkowego wpisu kronikarskiego w Księdze Gości Dworu Marzeń w Sielcu, po czym rozjechali się do swych domów.

Andrzej Bogucki
Prezes Oddziału ZSzP w Bydgoszczy

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com