Verbum Nobile

 

Historię narodów spisali kronikarze.

Narody wspominają ich z szacunkiem.

Każda rodzina ma swoją historię, choć nie każda swoich kronikarzy.

III Zjazd Rodzin Piwkowskich

Gerd Paul Piwkowski - III Zjazd Rodzin Piwkowskich.


W dniach 5-6 czerwca 1998 roku, w Żninie odbył się III Zjazd Rodzin noszących nazwiska: Piwkowski, Pifkowski, Pifkovszky i Piefkowski.

Wśród 120 uczestników Zjazdu oprócz osób z terenu całej Polski - były też takie, które specjalnie z tej okazji przybyły do Żnina z Niemiec i Francji.

Pierwsze spotkanie naszych rodzin odbyło się w 1990 roku w Katowicach. Drugi Zjazd, który miał już międzynarodowy charakter, odbył się w Warszawie 1 września 1996 roku.

Organizatorem i inicjatorem zjazdów jest Gerd Paul Piwkowski z Langenfeld w Niemczech, urodzony w 1940 w gdańskiej dzielnicy Siedlce. Jest on także szefem Rodzinnego Archiwum Piwkowskich w Langenfeld.

Na zjeździe przedstawiono rezultaty poszukiwań genealogicznych. Zaprezentowano historyczne dokumenty pochodzące z Archiwów w Gdańsku i Warszawie. Najstarszy dokument liczy 320 lat ! Drzewa genealogiczne różnych rodzin Piwkowskich pieczętujących się herbami: Abdank, Kosemczyk, Radwan, Sas, Łodzia, Lewart, Jelita, Lis i Rawa wyeksponowano w specjalnych gablotach - dzięki czemu zebrani goście mogli się z nimi zapoznać.

Zebranym towarzyszyła "własna" orkiestra Piwkowskich, złożona z przedstawicieli rodzin, pod dyrekcją Leona Piwkowskiego. Wymiana informacji i rozmowy towarzyskie trwały do późnych godzin nocnych.

W niedzielę, 6 czerwca, w kościele katolickim p. w. Św. Floriana w Żninie, odbyła się msza święta w intencji Pawła Piwkowskiego, miejscowego organisty. W czasie nabożeństwa dokonano poświęcenia pamiątkowej tablicy. Po mszy - goście wspólnie zwiedzili Muzeum Sztuki Sakralnej w Żninie.

Na zakończenie Zjazdu odbyła się jeszcze miła uroczystość. W przydomowym ogrodzie profesora Kazimierza Piwkowskiego uczestnicy Zjazdu zasadzili Jodłę im. Piwkowskich.

W czasie Zjazdu doszło do spotkania wielu blisko spokrewnionych ze sobą ludzi, którzy nie widzieli się często kilkadziesiąt lat lub też nigdy nie mieli możności się poznać. Idea Zjazdu spotkała się z dużym uznaniem uczestników. Następny, IV Zjazd Piwkowskich pragniemy odbyć w 2001 roku.

[w:] "Verbum Nobile" nr 13/14 2000 r.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com