Kronika

 

 

21 kwietnia 2007 r., Wizyta delegacji Królewskiego Związku Szlachty Litewskiej w Gdańsku

21 kwietnia 2007 r. przybyła do Gdańska 37-osobowa delegacja Królewskiego Związku Szlachty Litewskiej na czele z prezesem organizacji panem Kestutisem Ignataviciusem. Okazją do wizyty w Gdańsku była weekendowa wycieczka Litwinów do zamku w Malborku. Główną inicjatorką spotkania była p. Ilona Sapińska członkini obu organizacji - polskiej i litewskiej. Ze strony polskiej organizacją zajął się oddział gdański Związku Szlachty Polskiej.

O godzinie 19:00 w zajeździe "Zaścianek" w Chwaszczynie koło Gdańska rozpoczęła się wspólna kolacja z udziałem władz i członków litewskiej organizacji, a także Zarządu Głównego Związku Szlachty Polskiej oraz władz i członków Oddziału Związku w Gdańsku.

Obie strony wymieniły prezenty. Litewska szlachta podarowała nam efektowny, metrowy sękacz, taśmę z nazwą organizacji litewskiej, butelkę litewskiej nalewki i kopię kafla z pieca stanowiącego wyposażenie odbudowywanego zamku królewskiego w Wilnie. My odwdzięczyliśmy się Litwinom stosowną buteleczką trunku dębowego oraz bogato ilustrowanym albumem szczegółowo dokumentującym wyposażenie i bryły wszystkich kościołów Gdańska.

Po wzajemnych toastach i wymianie uprzejmości przystąpiono do kolacji. W przerwie wysłuchaliśmy mini koncertu litewskiej flecistki - członkini Związku Litewskiej Szlachty.

Prezesi obu organizacji wymienili informacje na ich temat oraz opowiedzieli o sytuacji szlachty w Polsce i Litwie, planach na przyszłość oraz reakcjach społeczeństw obu państw na szlachtę i szlachectwo.

Prezes ZSzP zaproponował, aby wszyscy uczestnicy spotkania krótko przedstawili się, prezentując swoje rody i herby. Gości nie trzeba było namawiać. Kolejno prezentowali się członkowie polskiej i litewskiej organizacji. Co ciekawe - większość obecnych członków Związku Szlachty Polskiej urodziła się w Wilnie lub co najmniej na terenie dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego - co zostało dostrzeżone przez Litwinów.

Na drugi dzień Litwini pod opieką członków gdańskiego oddziału Związku Szlachty Polskiej zwiedzili gdańską starówkę. Udano się na wspólny obiad. Gościom szczególnie przypadła do gustu wizyta w pijalni czekolady.

Prezes Związku Szlachty Polskiej przekazał Prezesowi szlachty litewskiej zaproszenie na konferencję "Dziedzictwo kulturowe szlachty a turystyka" organizowaną przez Wyższą Szkołę Menedżerską w Białymstoku przy udziale Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Białymstoku w dniach 9-10 czerwca 2007 r. Prezes organizacji litewskiej odwzajemnił się zaproszeniem na obchody litewskiego święta państwowego 7 lipca "Dnia Mendoga", podczas którego Litwini przyjmują do organizacji nowych członków.

Marcin Michał Wiszowaty herbu Roch
Prezes Związku Szlachty Polskiej
Fot. Barbara Thun herbu Thun i Andrzej Kopeć herbu Kroje

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com