Słowo Polskie - Szlachta w Antoninie

A. Fastnacht-Stupnicka

Członkowie wrocławskiego oddziału Związku Szlachty Polskiej spotykają się co miesiąc w Dworze Polskim we Wrocławiu. Ostatnie zebranie postanowili nieco uatrakcyjnić i zorganizowali je w pałacu Radziwiłłów w Antoninie.

Obiad, towarzyskie pogawędki, trochę o polityce, trochę o sprawach związku, spacer po okolicy, wspomnienia - zwyczajnie, serdecznie, w dobrym nastroju, któremu sprzyjała sceneria tego miejsca. Modrzewiowy pałac myśliwski w Antoninie (80 km od Wrocławia, za Oleśnicą - warto się tam wybrać) został wybudowany w 1824 r. według projektu Schinkla (jego dziełem jest m.in. zamek w Kamieńcu Ząbkowickim) najsłynniejszego architekta doby romantyzmu. Sława pałacu w Antoninie, dziś Domu Pracy Twórczej, wiąże się też z pobytami Chopina, który skomponował tutaj kilka utworów.

Związek Szlachty Polskiej z siedzibą w Sopocie powstał w 1995 r. i zrzesza około 300 osób z całej Polski. Aby zostać członkiem, należy udokumentować szlacheckie pochodzenie po mieczu i mieć czystą przeszłość; nie są przyjmowane osoby, które pełniły kierownicze funkcje w PZPR i jej przybudówkach.

W ubiegłym roku powołano we Wrocławiu pierwszy terenowy oddział tego Związku. Jego inicjatorem był Mieczysław Kopeć, sekretarzem - Wacław Janiszewski, przewodniczącym Komisji Rewizyjnej - Jerzy Saryusz Wolski. Zgodnie z deklaracją programową Związku, jego członkowie pragną "działając w teraźniejszości, uratować przeszłość dla przyszłości".

Spotkania Oddziału Wrocławskiego odbywają się w ostatni czwartek każdego miesiąca, o godz. 16.30 w Dworze Polskim.

"Słowo Polskie" z 31 maja 2000 r.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com