Krośniewice

Krośniewice


Krośniewice są miastem w powiecie kutnowskim leżącym przy trasie Warszawa – Poznań. W przeszłości były włością rycerską Awdańców, a następnie rodzin szlacheckich Kucieńskich, Szczawińskich, Gomolińskich i Rembielińskich. Pałac tych ostatnich znajduje się w północnej części miasta, a na cmentarzu istnieje symboliczny grób.

Wartym zwiedzenia obiektem jest Muzeum im. Jerzego Dunin - Borkowskiego z ciekawymi zbiorami, m.in. z kolekcją portretów szlacheckich.

{webgllery}{/webgallery}

W południowej pierzei rynku wzniesiono rzymskokatolicki kościół Wniebowzięcia NMP. W kruchcie neogotyckiej świątyni umieszczono kilka płyt epitafijnych, poświęconych m.in.:

Henrykowi Gzowskiemu (13 VII 1822 – 20 III 1875) – obywatelowi ziemskiemu (fundacja żony).
Marii z Kiełczewskich Gojskiej (15 VIII 1804 – 26 VII 1873) – obywatelki ziemskiej (fundacja córki).

Katarzynie z Patków Dziewulskiej (l. 46 - + 20 VIII 1861) / fundacja męża/. Nad napisem epitafijnym umieszczono dwa herby z klejnotami. Z lewej herb Dziuli (rodziny Dziewulskich), a z prawej herb Prawdzic (rodziny Patków).

Około 200 metrów na zachód od kościoła znajduje się cmentarz parafialny. W głównej alei, po jej lewej stronie umieszczono grobowiec z piaskowca. Pochowano w nim Floriana Franciszka Józefa Byszewskiego (7 /?/ VI 1854 – 16 XII 1928) – inżyniera i właściciela Szołajd.

Przy głównej alei pod pomnikiem zwieńczonym sarkofagiem na lwich łapach pochowano Henryka Gzowskiego (1822 – 1875) – obywatela ziemskiego, którego epitafium znajduje się w kruchcie miejscowego kościoła.

Pomnik ufundowała żona. Napis wykonano nabijanymi literami z metalu, po których zostały już tylko wgłębienia.

W północno – wschodnim narożniku cmentarza umieszczono secesyjną płytę z piaskowca (z niewielkiej tabliczki wynika, że w 1980 r. poddano ją renowacji z inicjatywy ZboWiD). Pochowano tu Marię z Kiełczewskich Gojską - obywatelkę ziemską zmarłą w wieku 69 lat (epitafium w kościele) i Jana Gzowskiego – byłego oficera Wojsk Polskich zmarłego w wieku 76 lat.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com