Cmentarz w Wągłczewie
Wągłczew jest niewielką wsią położoną kilkanaście kilometrów na południe od Sieradza, w powiecie sieradzkim, w gminie Wróblew.
W centrum miejscowości znajduje się późnorenesansowy zespół klasztorny Bożogrobców z kościołem św. Klemensa. Nad wejściem do kościoła umieszczono tablicę fundacyjną zwieńczoną kartuszem z herbem Pomian. Herb ten powtórzono na metalowych drzwiach bocznych do kościoła, które pochodzą najprawdopodobniej z okresu II RP. Nad herbem umieszczono kapelusz biskupi lub kardynalski.
Zespół klasztorny został wzniesiony z fundacji braci Łubieńskich herbu Pomian w latach 1622-1626.
We wschodnią ścianę muru otaczającego cmentarz przykościelny wmurowano cztery tablice epitafijne. Trzy z nich zawierają informacje heraldyczne. Pierwsza płyta (licząc od furty) nie ma takich danych, natomiast na drugiej wykuto herb Radwan. Tablica poświęcona jest Pawłowi Wierzbickiemu (l. 50 -† 9 I 1855) i jego trzem nie wymienionym z imienia synom.
Trzecia tablica udekorowana jest u dołu rytym rysunkiem czaszki, klepsydry i herbu Poraj. Inskrypcja zachowała się w dobrym stanie:
FRANCISCO PORAY
GOŁEMBOWSKI
EX IOANNE ET BARBARA DE TRZEBIENIE
PROGENITO
HIC A.D. 1737 SEPULTO
IOANNES NOTARIUS TUIS SIERADIEN
EX ANNA KOCZANSKA FILIUS
PATRI POSIUT REQUIEM PRECARE
Czwarta tablica zachowała się w nieco gorszym stanie:
notario teustri Sieradien quivens Carlo Patrix Virtuti Mu
neri bonoq comuni orbo
amabilis
nemini molesto re sua contento. Sol
vit debitu mortalitlis A. 1701 no
nas Mai ac hic sepulto. Cui precare
viator felicittem aeterna mecu Antonio
de Bartochowska progenito Filio hoc
Patri monumentum ponente.
Kilkaset metrów na wschód od kościoła położony jest cmentarz parafialny. Na lewo od bramy znajduje się kaplica grobowa Gołembowskich i Psarskich. Na zewnętrznych, bocznych ścianach umieszczono dwie tablice poświęcone członkom tych rodzin. Zawierają jednak tylko nazwiska i lata życia.
Natomiast na tylnej ścianie wmontowano niewielką tabliczkę ufundowaną przez żonę i syna dla Karola Mniewskiego († 22 X 1870). W górnej części umieszczono na płaszczu herb zwieńczony hełmem z koroną i klejnotem. Sądząc z klejnotu jest to Ogończyk, natomiast godło wskazuje raczej na Drogosław. Być może jest to po prostu rzadka odmiana, któregoś z tych herbów.
Kilkadziesiąt metrów od bramy, po lewej stronie alei głównej stoi pokaźnych rozmiarów grobowiec zwieńczony metalowym krzyżem. Na jego frontonie umieszczono tablicę epitafijną z nabijanymi literami wpuszczonymi w płytę. Epitafium musiał wykonać nie lada rzeźbiarz. Umieszczono na nim dwa niewielkie herby z hełmami i klejnotami. Wykonano je ciekawą techniką płaskorzeźbiarską. Kunszt wykonawcy musiał być wielki, bo herby umieszczone w płycinach są wypukłe i, choć niewielkie to bardzo szczegółowe. Po prostu wyrzeźbione mistrzowsko.
Górna część epitafium ozdobiona jest herbem Rola z hełmem i pióropuszem. Pod herbem znajduje się informacja, że spoczął tu:
Hilary z Kaliszkowa Rola - Załuskowski
(8 I 1825 - 1 XII 1893).
Poniżej umieszczono herb Godziemba zwieńczony hełmem z koroną i klejnotem należący do:
Adeli z Wardęskich Załuskowskiej,
urodzonej w Ziemi Łęczyckiej (12 XII 1834 - 10 XI 1901).