Artykuły i materiały dotyczące szlachty
- jej kultury, tradycji i historii

Strzelno

Stary cmentarz rzymsko-katolicki w Strzelnie


Strzelno jest niewielkim miastem na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Słynie przede wszystkim z romańskiej rotundy św. Prokopa oraz kościoła św. Trójcy z romańskimi kolumnami.

Na południowy – wschód od rynku znajduje się stary cmentarz rzymskokatolicki z częścią ewangelicką. Spoczęło na nim wielu powstańców wielkopolskich.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Read more...
 

Strzegocin (przykościelny)

Cmentarz przykościelny kościoła p.w. śś. Bartłomieja i Wojciecha w Strzegocinie koło Kutna (d. województwo płockie)


W centrum Strzegocina znajduje się neogotycki kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja i św. Wojciecha. Na cmentarzu przykościelnym zachowały się do dzisiaj trzy pomniki nagrobne - pozostałość dawnego cmentarza grzebalnego. Opodal wejścia do kościoła, po jego prawej stronie, usytuowany jest neoklasycystyczny pomnik, stylistyką przypominający nieistniejący już pomnik z I połowy XIX wieku, który wybudowano w Łęczycy dla Petronelli z Borettich Bethier. Pomnik w Strzegocinie zdobi u szczytu wspaniała roślinna bordiura. Pod epitafium, podobnie jak w Łęczycy, umieszczono wypukłorzeźbione pochodnie z płomieniami skierowanymi ku dołowi, na znak gasnącego życia. Na podstawie monumentu wspaniale zachowała się tarcza herbowa okolona panopliami i zwieńczona koroną - wyobrażająca herb Jastrzębiec. Marmurowe epitafium posiada sygnaturę, z której wynika, że pomnik powstał w pracowni J. Susłowskiego w Warszawie, przy ulicy Powązki.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Read more...
 

Strzegocin (parafialny)

Cmentarz rzymskokatolicki w Strzegocinie koło Kutna


Leżący kilka kilometrów na południe od Kutna Strzegocin, wymieniany jest już w średniowiecznych źródłach, jako wieś należąca do książąt łęczyckich, którzy ufundowali tutaj być może drewniany kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja istniejący do XVII wieku. Kolejną świątynię ufundowała szlachecka rodzina Grabskich, która w XVII wieku była właścicielami Strzegocina. Po Grabskich wieś posiadali Górscy, a później Wodzińscy.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Read more...
 

Szczawin i Biała

Szczawin koło Zgierza - cmentarz rzymskokatolicki


Szczawin jest wsią położoną na północ od Zgierza w dawnym województwie łódzkim. Jego rodowód sięga średniowiecza, kiedy to książę łęczycki Władysław dał wieś wdowie po wojewodzie łęczyckim Borzywoju - Paulinie w zamian za inne miejscowości. Z czasem Szczawin stał się wsią królewską dzierżawioną m.in. przez podkomorzego łęczyckiego Stanisława Bielawskiego herbu Zaremba. W połowie XV wieku Szczawin został za zgodą króla wykupiony z rąk Bielawskich przez starostę łęczyckiego Michała Lasockiego herbu Dołęga. Na początku XVII wieku wieś przeszła z rąk Lasockich w ręce Kołaczkowskich herbu Wadaniec, którzy odstąpili ją z czasem szlachcicowi Witowskiemu - być może chodzi tu o kasztelana brzezińskiego. W XVIII wieku wieś pozostawała w rękach stolnika łęczyckiego Franciszka Mączyńskiego, a następnie przeszła na własność wojewody łęczyckiego Szymona Dzierzbickiego herbu Topór. W klasztorze bernardyńskim w Łęczycy znajdował się portret wojewody Dzerzbickiego malowany przez Bacciarellego - niestety zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach, prawdopodobnie w latach 70. W okresie zaborów possesorami dóbr szczawińskich byli m.in.: Michał Łępicki, Ignacy Kropiwnicki, Franciszek Dobrzański, Borowiecki, Górski i Kleniewski.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Read more...
 

Szadek

Cmentarze w Szadku


Szadek jest miastem położonym w województwie łódzkim, w powiecie zduńskowolskim. Jego początki sięgają średniowiecza. Obecnie istnieją w Szadku dwa cmentarze rzymskokatolickie, zdewastowany cmentarz ewangelicki, zachowały się również epitafia – relikty cmentarza przykościelnego – na murach gotyckiego kościoła z 1335 roku pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i Św. Jakuba Apostoła.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Read more...
 
Page 8 of 11