Artykuły i materiały dotyczące szlachty
- jej kultury, tradycji i historii

Sędziejowice

Sędziejowice – cmentarz rzymskokatolicki.


Sędziejowice to wieśgminna położona w powiecie łaskim (woj. łódzkie) wymieniana po raz pierwszy w 1136 r. Początkowo była własnością książęcą, z czasem przekazana została arcybiskupom gnieźnieńskim. Klucz  sędziejowicki pozostawał w rękach kościelnych aż do rozbiorów. W 1842 r. majątek ten otrzymał w formie majoratu dowódca Siewierskiego Pułku Piechoty, gen. T. Łuzanow. Po jego śmierci w 1874 r. Dobra przeszły w ręce najstarszego syna, Piotra Łuzanowa. Państwo polskie w 1919 r. odebrało donację. Z dóbr sędziejowickich wyłączono 119 ha i podzielono je na 19 działek, zakładając tzw. Kolonię Sędziejowice, resztę dóbr powierzono Towarzystwu Rolniczemu Łasko-Szadkowskiemu.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Read more...
 

Siedlimowo

Siedlimowo - cmentarz rzymskokatolicki


Siedlimowo jest niewielką wsią w gminie Jeziora Wielki w powiecie mogileńskim w województwie kujawsko - pomorskim. Około kilometra na północny - zachód od kościoła, za miejscową szkołą, znajduje się cmentarz grzebalny. W jego centrum zachował się obszerny, bezstylowy grobowiec otoczony słupkami połączonymi łańcuchem. Na jego wierzchu wmontowano kilka marmurowych płyt epitafijnych.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Read more...
 

Sieradz

Sieradz - cmentarz parafialny

(przy ul. Wojska Polskiego i Bazylika)

Na sieradzkim cmentarzu zachowała się spora liczba szlacheckich pochówków. Pierwsze szlacheckie pamiątki spotkać można w murze cmentarnym od strony ul. Cypriana Bazylika. Umieszczono tu m.in. marmurową tablicę z rytym konturowo herbem Śreniawa. Epitafium poświęcono zmarłemu w Sieradzu Witoldowi Oraczewskiemu (l. 34, † 26 VII 1909).

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Read more...
 

Sieradz-Męka

Cmentarz rzymskokatolicki w Sieradzu Męce


Cmentarz w Sieradzu Męce znajduje się w północnej części miasta tuż przy linii kolejowej. Położona na stoku niewielkiego wzniesienia nekropolia posiada bardzo ciekawy zabytek w postaci kaplicy grobowej Stawiskich. Neoklasycystyczna kaplica grobowa wyłożona piaskowcem z akroteriami w narożnikach znajduje się około 80 metrów od bramy, na końcu alei od niej wiodącej. Nad metalowymi drzwiami znajduje się napis GRÓB RODZINY STAWISKICH. Pokaźny budynek wykonała firma Walicki i Ginter z Kalisza.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Read more...
 

Skierniewice

Cmentarz Stary pod wezwaniem Św. Rocha w Skierniewicach


Stary cmentarz w Skierniewicach jest już nieczynny od wielu lat. Praktycznie jego pozostałości można uznać za lapidarium, na którym zachowało się stosunkowo dużo zabytkowych nagrobków z piaskowca i innych szlachetnych materiałów kamieniarskich.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Read more...
 
Page 7 of 11