Kronika

 

Sprawozdanie - odczyt - styczeń 1996

W styczniu 1996 roku, w Głównej Sali średniowiecznego Dworu Artusa w Gdańsku, Związek Szlachty Polskiej zorganizował odczyt pt. "Szlachta i tradycyjne elity w alokucjach Piusa XII".

Prelegentem był profesor Jose Antonio Ureta z paryskiego oddziału Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP) specjalnie na tę okazję zaproszony przez władze Związku.

Jego interesujący wykład pt.”Szlachta i analogiczne tradycyjne elity w alokucjach Piusa XII" (wygłoszony w języku angielskim i tłumaczony na język polski) sprowokował dyskusję na temat roli szlachty w dzisiejszej Polsce. Jak zauważyli słuchacze - tematyka wykładu nawiązywała do książki profesora Plinio Correa de Oliveira pod tym samym tytułem stanowiącą przekrojową analizę roli szlachty i analogicznych elit w dzisiejszym świecie. Uniwersalne poglądy Urety i de Oliveiry nie mogły jednak uwzględnić specyfiki polskiej szlachty i jej burzliwej historii.

Władze Związku z dużym zainteresowaniem przyjęły propozycję uczestników spotkania, by następną sesję Związku poświęcić roli szlachty w dzisiejszej Polsce, konieczności konsolidacji polskiego środowiska szlacheckiego i programowi działania Związku.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com