Kronika

 

Dzień 10 czerwca Międzynarodowym Dniem Heraldyki

W ubiegłym roku p. Tomasz Steifer, polski heraldyk i członek-założyciel Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, a jednocześnie konsultant ZSzP ds. plastycznych, wystąpił z inicjatywą utworzenia nowego międzynarodowego święta - Międzynarodowego Dnia Heraldyki. Jako dzień obchodów zaproponował 10 czerwca, dla upamiętnienia faktu, iż tego właśnie dnia w 1180 roku w katedrze w Rouen Godfryd Plantagenet, z okazji pasowania na rycerza został przez swego przyszłego teścia, Henryka I Beauclerca, obdarzony herbem, przedstawiającym w błękitnym polu sześć złotych lwów wspiętych. Był to pierwszy, w pełni ukształtowany herb w dziejach europejskiej heraldyki.

Propozycja p. Tomasza Steifera spotkała się z pozytywnym odzewem w międzynarodowym środowisku heraldyków. W wielu krajach, tak w ubiegłym, jak i w bieżącym roku dzień ten będzie obchodzony mniej lub bardziej uroczyście. Wśród propozycji na tegoroczne obchody są międzynarodowe otwarte sympozja heraldyczne, m.in. w Norwegii i Holandii. Liczymy na to, że w przyszłym roku uda się zorganizować w tym dniu międzynarodową imprezę naukowo-artystyczną. Ale już i w tym roku warto indywidualnie lub w gronie przyjaciół uczcić to nowe święto europejskiej heraldyki.

Osoby zainteresowanie opisaną inicjatywą prosimy o bezpośredni kontakt z p. Tomaszem Steiferem - Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com