Orchowo + Suplement

Orchowo


Orchowo jest wsią gminną położoną w powiecie słupeckim w Wielkopolsce. W dolnej części miejscowości, zwanej Dolnym Orchowem, Orchówcem lub Orchówkiem znajduje się drewniany kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych wybudowany w 1790 roku z fundacji dziedziczki Orchowa Petroneli z Mlickich Gałczyńskiej. Przed wejściem do świątyni umieszczono nagrobek.

Spoczął tu:

Waleryan Kucharski
Syn Ignacego Kucharskiego
i
Florentyny z Nawrtockich
Licząc lat 19
† w Orchowie 30. Maja 1863 r.
wskutek ran odebranych
w bitwie pod Olszową
dnia 22. Marca 1863 r.

Na miejscowym cmentarzu grzebalnym nie zachowały się żadne pochówki jednoznacznie szlacheckie lub ziemiańskie. Brak ich również w sąsiednim Linnówcu.                                                                     

Suplement


09 maja 2009

Szanowny Panie,
W uzupełnieniu opisu grobu Waleriana Kucharskiego w Orchowie pragnę poinformować, że wg posiadanych przeze mnie informacji Walerian urodził się w Brześnicy koło Dolska, jako trzecie dziecko i jednocześnie trzeci syn Ignacego Kucharskiego (herbu Korab) i Florentyny z Nawrockich. W powstaniu brał również udział starszy brat Walerego - Nikodem (ur. 8 września 1836, zm. 9 listopada 1908 w Śremie, i tam pochowany), działacz Ligi Polskiej, współtwórca Banku Ludowego w Śremie (wraz z Ignacym Madalińskim i ks.Piotrem Wawrzyniakiem). Rodzice Waleriana pobrali się w 1835 roku w Głuchowie, Ignacy miał wtedy 36 lat a Florentyna 19. Oprócz Nikodema i Waleriana dochowali się jeszcze czwórki dzieci:
  • najstarszego Ignacego (mojego pradziadka), ur.1834 w Brześnicy k/Dolska, zm. 28 czerwca 1881 w majątku Kajetanów k. Giełczwi, w guberni lubelskiej;
  • Franciszka, ur. 1840, zm. 1918 w Kajetanowie, którym zarządzał po śmierci Ignacego;
  • Ksawerego, ur. 14 sier. 1847, zm. 19 lipca 1918, w Wyskoci, pow. Kościan, który w roku 1874 poślubił w Poznaniu Helenę Niesiołowską (w kościele pw. św. Marcina [Posen-St.Martin]);
  • najmłodszą Ludwikę, ur. 3 kwietnia 1849, w Brzeźnicy, zm. 19 lutego 1941 w Bydgoszczy, poślubioną wspomnianemu wyżej Ignacemu Madalińskiemu.

Więcej informacji można znaleźć w moim drzewie:
http://gen.genealogiapolska.pl/getperson.php?personID=I25&tree=szatkowski
albo w drzewie prowadzonym przez mojego kuzyna Lecha Umińskiego (potomka Ludwiki)
http://uminski.name/osoby/os10066.html
choć wg mnie połączył on Franciszka i Ksawerego w jedną postać, co jest dla mnie niezrozumiałe, a jedynym wytłumaczeniem jest fakt, że nie miał bliskiego kontaktu z potomkami Franciszka, którzy żyli w Warszawie (jeszcze jest paru z młodego pokolenia), a z którymi przez cały czas byliśmy w bliskim kontakcie. Pierwszą znaną mi wersję drzewa genealogicznego narysował Stefan Kucharski, syn Franciszka. On też dotarł do wpisu w Kórniku Szołdrskich o Janie (a raczej o Ignacym Janie): Jan jako paroletnie dziecko ocalony w 1768 r. z rzezi humańskiej przez wiernego sługę został przywieziony do krewnych zamieszkałych w Brodnicy k/Poznania i tam zmienia nazwisko.

Pozdrawiam
Jerzy Szatkowski
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com