Ślesin

Ślesin – cmentarz rzymskokatolicki


Ślesin to miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie konińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ślesin. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. konińskiego. Położone jest nad Jeziorem Ślesińskim oraz Jeziorem Mikorzyńskim.


Pierwsza wzmianka o miejscowości znajduje się w dokumencie księcia Konrada z 1231 roku, który w tymże roku nadał wieś biskupom poznańskim w zamian za zaciągnięte długi, w ich posiadaniu była do końca XVIII w. W 1358 roku nastąpiło nadanie średzkich praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego. Biskup poznański Jan Tęczyński uhonorował wtedy miasto herbem Dulicz.

Cmentarz rzymskokatolicki jest położony w północnej części miasteczka, kilkaset metrów od neogotyckiego kościoła parafialnego św. Mikołaja Biskupa i Dobrego Pasterza. Na rozległej nekropolii nie zachowały się niemal żadne zabytkowe groby. W południowej części cmentarza, przy samym ogrodzeniu znajduje się obejście grobowe otoczone zachowaną z trzech stron żeliwną kratą. W środku obejścia umieszczono głaz narzutowy z wierszem, a po jego obu stronach płyty epitafijne. Pod prawą spoczął:

Gracjan Korybut Daszkiewicz
Żył l. 79 – zm. d. 23 sierpnia 1985 r.

Jest to jedyny czytelny pochówek szlachecki na ślesińskim cmentarzu.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com