Wartkowice

Wartkowice (d. województwo sieradzkie)


Cmentarz wartkowicki położony opodal kościoła parafialnego posiada przede wszystkim wspaniałą budowlę, jaką jest kościół cmentarny pod wezwaniem Pana Jezusa Ukrzyżowanego, datowany na rok 1883. Kościółek w stylu neogotyckim kryje kryptę, w której złożono kilkanaście trumien ze szczątkami właścicieli Gostkowa i Neru. W samym kościele cmentarnym niezwykłą ciekawostką jest antependium ołtarzowe, które tworzy płytę epitafijna ufundowana przez synów Siemiątkowskich na pamiątkę ukochanej matce Ludmile ze Skrzyńskich, primo voto Siemiątkowskiej, secundo voto Radoszewskiej (l. 41, † 28 VII 1887).

Przed kaplicą, po prawej stronie spoczywa płaski nagrobek z piaskowca wykonany przez firmę kamieniarską W. Czaplińskiego z Łodzi. Płytę zdobi ogromny wypukłorzeźbiony liść palmowy. Pochowano tu Marię z Wolskich Julianową Pieńkowską (l. 32, † 25 III 1921).

Najpiękniejszym pomnikiem cmentarza jest ustawiony niemal na wprost kościółka wspaniały monument z czerwonego piaskowca. Rzeźba składa się z trzech części wyrzeźbionych w jednym łomie kamienia. U dołu odwrócony snop zboża i łodyga makowa z kwiatem - symbole przemijania. Po środku epitafium. Całość wieńczy doskonałe popiersie zmarłego. Pochowano tu powstańca 1863 roku Wawrzyńca Smogorzewskiego (l. 77, † 16 XII 1917), prawdopodobnie właściciela pobliskiego Bronowa, z którym związana była tak mocno Maria Konopnicka. Forma, styl, materiał i czas powstania wskazują, że pomnik mogła wykonać firma kamieniarska W. Czaplińskiego z Łodzi, która jest sygnowana na bardzo podobnym pomniku Stanisława Karśnickiego w pobliskiej Łęczycy, a działała na pewno na wartkowickim cmentarzu.

 

  

 

 


"Na stronie naszego Związku znalazłam opis cmentarza Wartkowicach. Tam leżą moi pradziadkowie Pieńkowscy. Jest tam parę nieścisłości: Smogorzewski był właścicielem majątku Małe, a nie Bronowic. Bronowice były własnością Konopnickich od 18 wieku. W latach 1900 rządzi tam Dzierzbicki. W Małym nadal mieszka prawnuczka wspomnianego Powstańca.

Barbara de Thun"

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com