Widawa

Widawa - cmentarz rzymskokatolicki


Widawa jest wsią gminną leżącą w powiecie łaskim, w południowej części województwa łódzkiego, około 30 km od Sieradza. Jeszcze w końcu XIX wieku posiadała prawa miejskie, a w poprzednich wiekach słynęła z Akademii Widawskiej związanej z krakowską Alma Mater.


W rynku zachował się barokowy kompleks klasztoru i kościoła bernardyńskiego. Według literatury ufundowała go rodzina Wężyków. Na frontonie kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego umieszczono pod rokiem "1678" kilkumetrową stylizowaną kolumnę z herbu Walewskich. Nie jest to element architektoniczny, lecz świadome nawiązanie do herbu Walewskich, który widnieje na płycie erekcyjnej na portalu nad bramą prowadzącą na cmentarz przykościelny. Umieszczono tam oprócz Kolumny Walewskich nazwisko w łacińskiej transkrypcji fundatora Franciszka Walewskiego.
Około dwóch kilometrów na zachód od kościoła bernardyńskiego, na skraju miejscowości usytuowano cmentarz. Nekropolia malowniczo wspina się na niewielkie wzgórze, na którego szczycie wybudowano kościółek pod wezw. Św. Rocha.

Po prawej stronie kościółka cmentarnego znajduje się kilka starych grobowców z otynkowanej cegły. Wszystkie w stylu neoklasycystycznym. W najbliższym kościółka pochowana została:

Michalina z Poradowskich
Arkuszewska
właścicielka dóbr Zborów
(l. 32 - †31VII 1864)
Niezwykłym zabytkiem cmentarza widawskiego jest pomnik z otynkowanej cegły z płytą metalową w kształcie tarczy z napisem odlanym wypukle w metalu. U szczytu płyty umieszczono czaszkę. U dołu natomiast znajdują się resztki plakiety, która zawierała niegdyś ozdobę lub herb. Napis zawiera następujące informacje:

Józef Zaremba
Bywszy Landrat Powiatu Sieradzkiego
Radzca Województwa Kaliskiego
Urodził się d: 18 Marca 1776
Umarł d: 8 Stycznia 1820
Wdzięczna Żona pamiątkę poświęca

Z innych zmarłych widawskiej nekropolii warto wspomnieć: dr. filologii Michała Płaczkowskiego (l. 72 - †17 IX 1769) - rektora Akademii Widawskiej; ks. Tadeusza Błeszczyńskiego (l. 71, w zakonie 50 - † 22 VII 1892) - ostatniego gwardiana oo. Bernardynów w Widawie; Rocha Kuźmierkiewicza (1898 - 1981) - legionistę, uczestnika walk o niepodległość w l. 1914 - 1920; kpt. Aleksandra Trzepałkowskiego (1902 - 1939) - poległego za ojczyznę 8 IX 1939 r.; Franciszki († 1978) i Leona (†1988) Swędziaków - żołnierzy AK. Na cmentarzu znajduje się również kwatera żołnierzy Armii "Łódź" poległych w 1939 r.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com