Witonia

Cmentarz parafialny w Witoni


Witonia leżąca w połowie drogi między Łęczycą a Kutnem jest, podobnie jak pobliski Strzegocin, jedną z najstarszych wsi Ziemi Łęczyckiej. Pierwotnie należała do książąt łęczyckich, by z czasem stać się wsią szlachecką należącą do rodów: Grabskich, Wodzińskich i Kuczkowskich.

witoniaW renesansowym kościele witońskim, pod wezwaniem św. Katarzyny zachowało się kilka ciekawych zabytków: sakramentarium z połowy XVI wieku z herbem Rola i literami SW, portrety, w tym m.in. podobizna Jana Nepomucena Lasockiego herbu Dołęga; płyty nagrobne Heleny z Sierakowskich Grabskiej z 1643 roku, z herbami: Ogończyk, Łabędź, Pomian, Rawicz, Gryf; tablica Eustachii z Orsettich Karnkowskiej i Konstancji z Wodzińskich Orsetti wykonane przez Jana Susłowskiego z Warszawy. Na cmentarzu przykościelnym jeszcze na początku lat 90 XX wieku znajdowały się (nieistniejące obecnie) pomniki szlacheckie, m.in. Franciszka Bagniewskiego, sędziego pokoju powiatu łęczyckiego i Stanisława Kuczkowskiego.

Około 500 metrów od kościoła w kierunku północnym znajduje się cmentarz parafialny. Jedynym obiektem szlacheckim jest mauzoleum usytuowane kilkadziesiąt metrów na północ od kaplicy cmentarnej. Mauzoleum Kittlów jest grobowcem kilkumetrowej wysokości zbudowanym na planie kwadratu. Całość wieńczy krzyż. Pod gzymsem biegnie fryz przedstawiający wypukłorzeźbione girlandy. Ściany wyłożono rustyką, a wejście zamknięto kutą kratą. Grobowiec - mauzoleum otacza żeliwna balustrada. Na obu ścianach grobowca wmurowano epitafia z czerwonego piaskowca. Trzecie, z tyłu, pozostało puste. Na epitafium z prawej strony umieszczono napis :

Leon Kittel
ziemianin
właściciel dóbr Nędzerzew
(l. 76 - † 15 XII 1949)

Anna Kittel
de domo Szyc - Wolańska
żona Leona
(l. 76, † 1 X 1960)

Na płycie z prawego boku mauzoleum umieszczono napis:

Konrad Zdzisław
Kittel
ziemianin
(l. 25, † 28 I 1929)
Roman Józef Kittel
ziemianin
l. 70, † 14 VIII 1975
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com