Artykuły i materiały dotyczące szlachty
- jej kultury, tradycji i historii

Kazimierz Biskupi

Cmentarz rzymskokatolicki w Kazimierzu Biskupim


Kazimierz Biskupi jest wsią położoną około 20 km na północny zachód od Konina w pobliżu Kleczewa. Do 1870 roku posiadał prawa miejskie. W miejscowości zachowały się:  romańsko – gotycki kościół św. Marcina Biskupa i gotycki kościół Pięciu Braci Męczenników. Na murach zewnętrznych obu świątyń umieszczone są wypukłorzeźbione plakiety z herbem Godziemba, najprawdopodobniej biskupa Jana Lubrańskiego. W kościele Pięciu Braci Męczenników zachował się późnorenesansowy nagrobek rycerza z herbami Korab i Prawdzic.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Kliczków Mały

Kliczków Mały


Wieś Kliczków Mały znajduje się w gminie Brzeźnio w powiecie sieradzkim. Na miejscowym cmentarzu parafialnym nie ma jednoznacznie ziemiańskich, czy szlacheckich miejsc pochówków. Natomiast zachowały się takowe na cmentarzu przykościelnym.

Kliczków Mały jest wsią o średniowiecznych korzeniach. Stanowił wówczas własność Kliczkowskich, Wiktorowskich,
by w II poł. XVI wieku znaleźć się w rękach Tarnowskich herbu Jelita, którzy władali nim do II wojny światowej. We wsi znajduje się drewniany dwór na wyspie, z pocz. XIX w., należący niegdyś do Tarnowskich.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Klonowa

Klonowa - cmentarz rzymskokatolicki


Klonowa jest wsią gminną w powiecie sieradzkim. Leży około 35 km na południowy - zachód od Sieradza. Na skraju wsi, około kilometra na południe od neogotyckiego kościoła pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, znajduje się cmentarz parafialny. W pobliskich Godynicach i Brąszewicach nie zachowały się żadne ślady pochówków szlacheckich czy ziemiańskich. Natomiast na klonowskiej nekropolii znajduje się tylko jeden. Po prawej stronie od wejścia, koło ogrodzenia, ustawiono secesyjny monumencik z piaskowca, który jest obecnie całkowicie zarośnięty bluszczem. Ze zniszczonego epitafium można z trudem odczytać, że ufundowała go najprawdopodobniej żona.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Kokanin

Kokanin - cmentarz rzymskokatolicki


Około 5 km na północny - zachód od Kalisza znajduje się wieś Kokanin. Przy wjeździe od strony Kalisza znajduje się cmentarz parafialny. Wśród charakterystycznych włościańskich grobowców i współczesnych nagrobków, zachowało się tutaj kilka pochówków szlacheckich.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Konopnica

Kościół w Konopnicy – epitafia Kozarskich


Konopnica jest wsią gminną położoną w powiecie wieluńskim (woj. łódzkie) nad Wartą. Pierwszym znanym właścicielem Konopnicy był Stoigniew, występujący w księgach ziemskich sieradzkich w 1391 roku. Jan Kroczowski herbu Jastrzębiec kupił miejscowe dobra i nazwał się od nich Konopnickim. W XVI wieku majątek składał się z Konopnicy, Woli Konopnickiej, a także z działów w sąsiednim Bębnowie, Walkowie i Bieńcu.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 
Strona 4 z 11