Artykuły i materiały dotyczące szlachty
- jej kultury, tradycji i historii

Budzisław Kościelny

Budzisław Kościelny


Budzisław Kościelny jest położony w gminie Kleczew w powiecie konińskim. Na miejscowym cmentarzu rzymskokatolickim, ulokowanym we wschodniej części miejscowości zachował się ciekawy obiekt sepulkralny. Jest to grobowiec z piaskowca z ozdobną balustradą. W tyle grobowca ustawiono pomnik zwieńczony krzyżem. Przed pomnikiem umieszczono rodzaj nagrobka z tablica epitafijną. Zarówno na pomniku jak i na nagrobku umieszczono napisy techniką nabijania metalowych liter w przygotowane wgłębienia. Tekst inskrypcji na płaskiej tablicy jest w fatalnym stanie.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Burzenin

Cmentarz w Burzeninie


Burzenin jest niewielkim miasteczkiem leżącym nad Wartą, kilkanaście kilometrów od Sieradza. Cmentarz parafialny położony jest na wzgórzu niedaleko centrum. Ma przedziwny kształt. Jest stosunkowo wąski i niezmiernie długi. Jego wielohektarową przestrzeń przecina aleja główna, od której odchodzą niewielkie alejki boczne. Przy tejże głównej alei usytuowane są wszystkie istniejące obecnie szlacheckie grobowce i pomniki. W obszernym, bezstylowym grobowcu z cegły - budowla jest szeroka i płaska - pochowano, jak informuje żeliwne epitafium - Antoniego Korab-Kobierzyckiego (1826 - 1974), właściciela Burzenina i Witowa.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Charłupia Mała

Charłupia Mała k. Sieradza - cmentarz parafialny

Cmentarz rzymsko-katolicki w Charłupii Małej położony jest kilkadziesiąt metrów od kościoła - Sanktuarium Matki Boskiej Charłupskiej - Księżnej Sieradzkiej.

Cmentarz posiada wiele ciekawych pomników z przełomu wieków. Niestety, wśród pochówków zachował się tylko jeden dotyczący osoby o pochodzeniu szlacheckim, a właściwie arystokratycznym.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Chojne

Cmentarz w Chojnem


Chojne są wsią leżącą nad Wartą opodal Sieradza. Znajduje się tutaj późnorenesansowy kościół z ciekawymi nagrobkami rycerskimi. Cmentarz usytuowany jest kilkadziesiąt metrów przed frontonem świątyni.

Jedynym zabytkowym obiektem, będącym zarazem grobowcem szlacheckim, jest dość nietypowa w formie budowla, znajdująca się w pustej części cmentarza, po jego lewej stronie, licząc od alei głównej. Obok olbrzymiego dębu ulokowany jest, jak głosi współczesna tabliczka informacyjna, grobowiec dziedziców Chojnych baronów Dengelów. Prawdopodobnie piszący tę informację przekręcił w odmianie nazwisko, które powinno brzmieć Dangel.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Czarnożyły

Czarnożyły - cmentarz rzymskokatolicki


Czarnożyły są wsią gminną leżącą kilka kilometrów na północ od Wielunia. Około 150 metrów od kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Bartłomieja ( z ok. 1726 r.) położony jest cmentarz grzebalny.

Po lewej stronie alei głównej, w głębi nekropolii, znajduje się monumentalna kaplica grobowa w stylu neobarokowym. Rozłożystą budowlę wieńczy wyniosły dach pokryty grubą dachówką.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 
Strona 2 z 11