Artykuły i opracowania dot. polskiej szlachty

Artykuły i materiały dotyczące szlachty
- jej kultury, tradycji i historii

Łęki Kościelne

Cmentarz rzymsko-katolicki w Łękach Kościelnych koło Kutna


Łęki Kościelne mają w pewnym sensie dwa cmentarze. Pierwszy, to nieczynny cmentarz przykościelny, na którym zachowało się jednak kilkanaście płyt i pomników z pierwszej połowy XIX wieku. Pochowano tu najprawdopodobniej okoliczną szlachtę. Dowód szlachectwa istnieje niestety tylko na jednej niewielkiej płycie z piaskowca. Poświęcono ją Adolfowi Zaleskiemu (31 III 1816 - 13 V 1882) obywatelowi ziemskiemu.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Marzenin

Marzenin – cmentarz przykościelny i grzebalny


Marzenin jest niewielką wsią leżącą w pobliżu Zduńskiej Woli – Karsznic w gminie Sędziejowice, w powiecie łaskim województwa łódzkiego. W centrum wsi znajduje się duży rzymskokatolicki kościół p.w. Wniebowzięcia NMP, który zbudowano pod koniec XIV wieku i wielokrotnie przebudowywano, co nadało mu oryginalny wygląd.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Mikołajewice

Cmentarz rzymsko-katolicki w Mikołajewicach

Mikołajewice są wsią w gminie Lutomiersk w powiecie pabianickim (woj. łódzkie). Znajduje się tutaj drewniany kościół z początku XVIII w. pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny i Przemienienia Pańskiego. W zakrystii kościoła przechowywany jest owalny portret fundatora kościoła, komornika ziemi „Sierackiej” Piotra Zdzichowskiego. Płótno powstało w 1701 roku. W jego prawej, górnej części malarz umieścił herb Odrowąż w otoczeniu liter „PZKSZ”. Dwie pierwsze są z pewnością inicjałami fundatora Zdzichowskiego, dwie kolejne - KS – są być może określnikiem pełnionej funkcji – komornik sieradzki.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Modlna

Modlna koło Ozorkowa


Modlna jest starą wsią szlachecką, z której wywodzi się rodzina Modlińskich herbu Tępa Podkowa. Część Modlnej należała jednocześnie do Warszyckich. Do tutejszego drewnianego kościółka w roku 1600, kasztelan łęczycki Mateusz Warszycki herbu Habdank († 1603) dobudował murowaną kaplicę, w której znajduje się jego przyścienny nagrobek z piaskowca przedstawiający zmarłego w renesansowej zbroi. W kruchcie kościoła zachowała się metalowa płyta epitafijna byłego obywatela ziemskiego Antoniego Tymienieckiego (l. 77, † 10 XII 1882) i Tekli z Stokowskich Tymienieckiej (l. 83, † 3 II 1898).

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Mogilno

Cmentarz rzymskokatolicki w Mogilnie


Mogilno jest miastem powiatowym w woj. kujawsko – pomorskim. Słynie przede wszystkim ze wspaniałego kościoła pobenedyktyńskiego pod wezwaniem św. Jana Apostoła, pod którym zachowała się romańska krypta dawnego opactwa
z XI w.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 
Strona 6 z 11